Florbal Svitavy (https://www.florbal-svitavy.cz/)

Florbalová sezóna 2022/2023 ukončena

Florbalový kolotoč nezastavuje a tak florbalistům a florbalistkám postupně začíná příprava na další sezónu, která startuje pohárem na konci prázdnin. Ještě, než se tak stane, dovolte nám se společně s trenéry jednotlivých kategorií v tomto článku ohlédnout za sezónou uplynulou. V té reprezentovalo svitavský florbal celkem 6 družstev.

Nejmladší děti v přípravce nastupují pod vedením hlavní trenérky Sáry Olšánové a několika dalších asistentek. Sára Olšánová k sezóně uvedla: „Přípravka letos odehrála skvělou sezónu. Děti se trénink od tréninku zlepšovaly nejen ve florbalových ale i v pohybových dovednostech. Všichni v sezóně odehráli velkou porci zápasů a i ti nejmenší trápili o několik hlav vyšší soupeře. Velkou odměnou pro všechny byl pak mezinárodního turnaj v České Třebové, kde jsme se umístili na krásném 2. místě. Chtěla bych poděkovat nejen všem dětem, ale také rodičům za pomoc a spolupráci v celé sezóně.

V létě si všichni od florbalu odpočineme a sejdeme se až na konci srpna na soustředění v Čenkovicích. Hned po soustředění opět začneme na plno trénovat a doufáme, že se k nám připojí další malí florbalisté a florbalistky.“

U elévů, kteří jsou již o trošku zkušenější byl hlavní trenér Patrik Hnát, ale i on měl k sobě řadu dalších asistentů. „Elévové byli v sezóně 2022/2023 přihlášeni do přeboru Pardubického kraje, kde odehráli 8 turnajů – celkem 27 zápasů. V přeboru Pardubického kraje se nevede tabulka, ale i tak můžeme hodnotit, že náš tým patřil mezi dva nejlepší. Všichni hráči i hráčky se celou sezónu poctivě snažili a přistupovali k tréninkům i zápasům vždy s plným nasazením. Během sezóny děti zdokonalovaly své florbalové dovednosti a udělaly velký pokrok ve všech herních činnostech. Za odměnu se elévové na konci sezóny zúčastnili turnaje “O pohár starosty Sokola Brno I.”, kde se z dvaceti týmů České a Slovenské republiky umístili na krásném 13. místo.“

Kategorii mladších žáků vedl se svým týmem Leoš Zavoral. V soutěži se nevede tabulka a děti hrají pouze pro radost ze hry. Té bylo na svitavské straně vrchovatě, protože děti se během roku dokázaly zlepšovat a vše zakončily bonusovým turnajem v Semilech, kde vybojovaly solidní 4. místo.

Sezónu starších žáků zhodnotil hlavní trenér Martin Pavlík. „Letošní sezónu bych zhodnotil jako průměrnou. Nebyla špatná, ale ani výborná. Musíme zapracovat na přístupu dětí k tréninkům. Motivovat děti v začínající adolescenci k lepším výkonům a k chuti dál hrát florbal. Během soustředění v České Třebové, na začátku srpna, se zaměříme především na kondici a stmelení týmu.“

Dospělé kategorie, to jsou dva zcela odlišné příběhy.

Na jedné straně může být trenér žen Luboš Jirčík maximálně spokojený: „Uplynulou sezonu musíme ohodnotit jako úspěšnou. Našim hlavním cílem bylo pokusit se o postup do 1.ligy a bylo pozitivní zjištění, že si holky za tímto cílem šly jako tým. Nebyli jeden nebo dva lídři, kteří to celé táhli na svých bedrech, ale poctivě odmakané výkony všech hráček nás posouvaly turnaj od turnaje k vysněné metě. Škoda jen, že v samotném závěru sezony to neskončilo zlatou tečko. Kvůli horším výsledkům ze vzájemných zápasů s Jičínem jsme o první příčku přišli. Ale i tak po loňském bronzu ta letošní stříbrná má pro náš tým cenu zlata v podobě postupu do druhé nejvyšší republikové soutěže žen. Za fanoušky, trenéry a vedení klubu vyjadřuji holkám velké poděkování za reprezentaci klubu.

Do nové sezóny budeme muset zapracovat na hodně věcech. Musíme si uvědomit, že hra v 1. lize je mnohem rychlejší a přesnější. Základem bude kvalitní letní příprava a zlepšení fyzičky jednotlivých hráček. Co se samotných tréninků týče zlepšit samotnou docházku, zaměřit se na herní činnost jednotlivce, zrychlit rozehrávku a přechod do útoku, nácvik přesilovek a oslabení, vypilovat střelbu a její úspěšnost.

S postupem do 1. ligy je samozřejmostí snaha o zkvalitnění letní přípravy. Za tímto účelem byl angažován kondiční trenér Milan Bouček, který má letité zkušenosti s přípravou sportovců v různých sportovních odvětví a disciplínách. V srpnu postupně přejdeme do haly a začneme s florbalovou přípravou okořeněnou o několik přátelských utkání. Letní přípravu pak zakončíme několikadenním soustředěním a na samotném konci srpna nás bude čekat ostrá zkouška při startu prvního kola Poháru Českého florbalu.“

Na druhé straně vedoucí týmu mužů Vít Sauer nenachází slova útěchy pro druhý mužský sestup v řadě. Po loňském sestupu z Národní ligy v té uplynulé sezóně nedokázal mužský tým uhájit ani divizní příslušnost, a i přes vydařený závěr sezóny padá do Regionální ligy, kde bude nastupovat proti soupeřům z Královehradeckého a Pardubického kraje.

Tradiční táborákové zakončení sezóny pro hráče všech kategorií, ale také pro rodiče a příznivce svitavského FbK proběhne u Rosničky 23. června. Děti teď čekají prázdniny a zpět k tréninku se vrátí v jejich druhé polovině.

Jménem oddílu děkujeme všem hráčům a hráčkám, trenérům a trenérkám a také rodičům, příznivcům a v neposlední řadě také partnerům klubu.